‘TÜRK BAYRAĞI LOGO YAPILAMAZ’

9 ay önce
‘TÜRK BAYRAĞI LOGO YAPILAMAZ’ için yorumlar kapalı
1168 kez görüntülendi

‘TÜRK BAYRAĞI LOGO YAPILAMAZ’
Reklam

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Türk Bayrağına benzeyen 15 Temmuz logosuna tepki gösterdi.

Konu ile ilgili olarak TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Milletvekili Bektaşoğlu, “ay ve yıldızı canından kutsal bilen Türk milletini rencide etmiştir” dedi.

“Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’na (TRT) bağlı yayın kuruluşlarının ekranlarına, 11.07.2017 tarihinde yayın sürerken aynı anda Türk Bayrağı’nın şekil, biçim ve özünü değiştirerek elde edilen bir logo konulmuştur” diyen Bektaşoğlu şunlara yer verdi;

“Bir süre sonra aynı logo sanki ortak bir karar alınmışçasına bazı özel TV kanallarınca da aynı biçimde kullanılmıştır. 15 Temmuz hain kalkışması için hazırlanan bazı afişlerde de aynı değişiklikler görülmektedir.

Bayrağımızın ortasında yer alan yıldızın ‘15’ rakamıyla animasyon tekniğiyle değiştirilmesiyle oluşturulan bu logo, bayrağını ve o bayrağı oluşturan ay ve yıldızı canından kutsal bilen Türk milletini rencide etmiştir.

Pek çok yurttaşımız bu nedenle suç duyurusunda bulunmuşlar, sosyal medya ve diğer iletişim araçlarından da tepkilerini dile getirmektedirler.

Bu şekilde ‘bayrakla oynama’ olarak nitelendirilecek yaklaşım, o bayrak uğruna; Çanakkale’ de, Kurtuluş Savaşında,  Doğu ve Güneydoğu’da, sınırlarımız ötesinde terörle mücadele sırasında, son olarak da FETO’cu hainlerin demokrasi ve cumhuriyetimizi hedef alan hain işgal girişimi sırasında şehit olan 249 yurttaşımızın aziz hatıralarına saygısızlıktır.

Bayrağımıza karşı organize bir eylemle karşı karşıya olduğumuz görülmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağı bellidir. Türk bayrağı da her hangi bir bayrak değildir. Rengini şehitlerimizin kanlarından, şeklinin öyküsünü ise, cephede o kanların üzerine vuran ay yıldızdan almaktadır.”

Amacı ne olursa olsun bir Türk Bayrağını değiştirmenin, kimsenin haddine olmadığını belirten Bektaşoğlu önergesine şöyle devam etti;

Bu konuyla ilgili olarak,

1- Türk Bayrağının, logo haline getirip değiştirilerek kullanımını engelleyen, bu konudaki kanunu hatırlatan bir genelge yayımlayacak mısınız?

2- TRT ve diğer özel kanalların ve diğer kuruluşların 2893 sayılı Türk Bayrağını Koruma kanununda belirtilen bayrağımızın, “amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz”  ve, “Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz”  şeklindeki madde hükümlerine aykırı davrandıklarını düşünmekte misiniz?

3-Bu Kanunun “ tüzüğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır “ hükmüne uygun davranacak muhatap kurum ve kişi kimdir? İlgililer hakkında gerekli idari ve adli bir işlem yapacak mısınız?

4-Türk Bayrağı’ndan 15 Temmuz logosu elde edilmesi ve bunun ekranda kullanılması kim ya da kimlerin talimatıyla gerçekleşmiştir?

15 Temmuz kalkışmasının yıl dönümü anma programında bu şekilde bir önermeniz mevcut mudur? Ekranlar dışında başka hangi materyallerde değiştirilmiş Türk Bayrağı kullanılmaktadır?

5-Türk bayrağı yerine yeni bir bayrak mı önermektesiniz?”

Powered by WPeMatico

Atak Ajans
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık