NAZAR DEĞMESİN SAYIN VALİM!

2 yıl önce
Resim bulunamadı
Reklam

H. İLHAMİ TEMEL

Son valiler karanamesinde  Giresun yoktu. İlk bakışta şoke olduk. Daha önceki valiler karanamesinin vazgeçilmezlerinden biri de Giresun idi. Hemen hemen her yıl bir vali değişiyordu. Hatta ortalamaya vurunca bir yıla bir vali bile denk gelmiyordu. Kamu vicdanını ikna edici hiçbir sebep gösterilemeden  valilerimiz ya başka illere atanıyor ya da merkeze alınıyordu. Oysa bir valinin bir yıldan daha az bir süre içinde gönderimesine gerekçe olacak nedenler  ne olabilirdi ki? Bu  konuda cevap bulması gereken sorular hep havada kaldı. Maalesef valilik gibi cok önemli makama gelmiş kimlikler, siyasal ayakta zaman zaman incitici ifadelerle sıradanlaştırlmış hale sokuldu. Son derece problemli ifadeler, bir maharetmiş gibi ifadeye dökülerek valilerin gönderilmesinin kahramanlığına soyunanlar yarışa girdi. Onbir yılda oniki vali değişti. Bu arada bu değişimin ilimize ne getirp ne götürdüğü masaya hiç yatırılmamışken,  sorumluluk kimde sorusu bile sorulmadı.

 

En son olarak atanan sayın Valimiz Hasan KARAHAN atandığında da, ne kadar dayanır diye bir soru akıllarda yer etmişti. Daha önceleri vali yardımcılığı yaptığı bir ile vali olarak atanmak avantaj olabilir miydi? Yoksa sayın Karahan da  diğer  meslektaşlarınız akibetine  uğrar mıydı?  Birinci günden itibaren  gündemin  vazgecilmez  başlıklarından birisi de bu soru idi. Zaman ilerledikçe, her çıkan valiler kararnamesinde  ismi aranan sayın KARAHAN sessiz ve derinden, meslek samimiyetine gölge düşürmeden  Giresun da  uzun süre bir valinin görev yapabileceğinin sinyallerini vermeye başladı. Yine de ğeçmişten gelen olmazsa olmaz vali atamalarından birinin Giresun olduğu kanaati yıkılamamıştı. Zaten bir vali ile radikal davranışları olmadığı müddetce niye uğraşılırdı ki  ,bu , anlaşılamıştı. Sonuçta valilerimizle uğraşanlar dahil  zararı il olarak tamamımız birlikte çekecektik. Uyum ,birlikte haraket vatandaşın ihtiyaçlarını çözmede çare arama gibi, hayırlı işler dururken, valiyi göndererek  Giresun’a hizmet etiğini iddia edenlerin mantığını anlamak mümkün görünmedi.

 

Bu başlıkta bir yazıyı kaleme almayı epeydir düşünüyordum. Ancak yeni cıkacak bir listede sayın valimizin ismi bulunursa, şom ağızlılık yaptığım kanaati oluşur diye vazgeçtim. Ve son kararnamede ismini görmeyince artık zamanı diye düşünerek yazmaya karar verdim. Bundan sonraki  kararnamelerde ismi olsa dahi farketmez  .Çünkü, Giresun da en uzun süre valilik yapanlar listesinde ilk sıralarda yer almayı başardı. Göreve başladığı ilk yıl ABD ziyaretinde kendisine bir proğramda , , sayın valim  biz valileri ile iyi geçinen bir il değiliz , daha önce vali yardımcısı olarak görev yaptığınız bir yere vali olarak atandınız ,neler söylersiniz dediğimde;  o da,  ben ilk demecimde , aday olmayacağımı açıkladım diyerek esprili bir girişle cevap vermişti. Zor görünen bir süreci kendisine süre biçenlere rağmen başarı ile yürütmesi sonucu Giresun adına talihsizlikle sonuçlanan bir uygulamayı da  tarihin  sayfalarında bırakmayı başardı. Millet adına yetki kullanılan makamlar öyle görüldüğü gibi cafcaflı yerler değildirler. İnananlar için ateşten gömlek makamlarıdır.   Mesele bir şekilde bu makamlara gelmek değil.  Bulunduğu makamın sorumluluklarını yerine getirmeyenlerin başta kul hakkı olmak üzere diğer sahalardaki. veballerinden dolayı akıbetlerini hesaba katmaktır. Vali göndermek, yetki bende asarım keserim demek ,benden habersiz kuş uçamaz demek inanan birinin kullanacagı söylemler   olamaz.   Umarım ilimize daha  uzun süre hizmet etme imkanınız olur. Biz ancak temennide bulunabiliriz  Nazar değmesin sayın valim.

Atak Ajans
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


Yukarı Çık