MEVZU GİRESUN İSE GERİSİ TEFERRUAT OLMALI

MEVZU GİRESUN İSE GERİSİ TEFERRUAT OLMALI
Reklam

CHP’li Yılmaz, Giresun’un çıkarlarını ilgilendiren her konuda ‘Tek ses, tek yumruk’ olunmasını istedi

İl Genel Meclisi CHP Gurup Başkanvekili Mehmet Yılmaz, İGM’nin Şubat ayı toplantısında yaptığı konuşmada önemli konulara değindi.

Yılmaz, “Değerli arkadaşlar çoğu zaman bu mecliste bizim CHP grubu olarak karşı olduğumuz,  tartıştığımız konular olsa bile, zaman zamanda Giresun adına hemfikir olduğumuz can alıcı stratejik konuları gündeme taşıyabiliyoruz. Benimde grubumun adına sık sık vurguladığım, sizlerin de desteğini gördüğümüz, Giresun’un olmazsa olmazı iki konusunun muhtarlarımız tarafından bir mektup ile Cumhurbaşkanı’mıza iletilmesinden siyaseti bir yana bırakarak, Giresunlu olarak büyük bir onur duyduk. Bu saygıdeğer muhtarlarımıza grubum adına sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

TİREBOLU-TORUL YOLU VE GİRESUN LİMANI

Yılmaz, “Biliyorsunuz birinci konu Tirebolu-Torul yolu iyileştirme projesi idi. 2 yıl önce proje animasyonunun sunumunu yapmıştık bu mecliste. Biran önce yapım ihalesinin gerçekleşmesini dilemiştik. İkinci konu ise Giresun limanı idi.  Büyük mendireğinin 371 m. uzatılması, mendirek üzerine rıhtım yapılarak Giresun limanının derinleştirilebileceği ile ilgili denizde yaptığımız elektronik navigasyon haritalama çalışmasının sunumunu yapmıştık sizlere. Beraberinde limanı olmayan Ordu’nun limanımıza destek vermesi ve adının da Giresun – Ordu Limanı kısaca GİROR olması önerisinde bulunmuştuk. Zira böyle bir hakkımızın olduğunu çünkü bizim havaalanı için Ordu’ya çok büyük destek verdiğimizi belirtmiştik” diye konuştu.

TEK SES TEK YUMRUK OLMALIYIZ

“Sevgili muhtarlarımızın da bu konuda bizimle hemfikir olması memnuniyet vericidir. Ancak Tirebolu-Torul Demiryolunun da bu mektupta yer almaması bizim için bir eksiklik sayılmaktadır” diyen Yılmaz, “Giresun halkı, sivil toplum örgütleri, siyasetçileri, muhtarları, tüm kurum ve kuruluşları ile bu ve diğer yaşamsal konularda da mutlaka  ‘Tek Ses, Tek Yumruk’ olunmalıdır.

Tek ses, tek yumruk olmamız gereken diğer bir konuda tabi ki SEKA Aksu kağıt fabrikası başta olmak üzere Sunta, PETMA, ADEL, Başkan Gıda, Fatoğlu Gıda gibi çok önemli iş alanlarının kaybından sonra içimizi acıtan FİSKOBİRLİK’in de Giresun’dan taşınabileceği tartışmasıdır. Bir kere Giresunlu bir yönetim kurulu başkanı olsaydı, böyle bir konuyu bırakın tartışmayı aklının ucundan bile geçirebilir miydi acaba? Ya da bugünkü FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı kendi vilayetindeki köklü bir istihdam alanını başka bir vilayete taşıyabileceği sözünü ağzına alabilir miydi acaba?

28 Temmuz 1938 yılında yani o hep eleştirdiğiniz CHP’li yıllarda, kısa adı FİSKOBİRLİK olan Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği kurulmuştur. Merkezi, Genel Müdürlüğü Giresun’dadır. Kurucuları Giresun, Bulancak, Keşap, Ordu ve Trabzon kooperatifleridir. Yani fındığın anavatanında 1. standart bölgede ve fındığın başkenti Giresun’da kurulmuştur.

Yani ÇAYKUR Rize için neyse, FİSKOBİRLİK’te Giresun için o dur. Rahmetli Ali Arif Larçın Başkanlığındaki ilk FKB kurucu yönetim kurulunda başkan dahil 10 yönetim kurulu üyesinin 6’sı Giresunlu’ydu. 2 Trabzon, 2 Ordu kooperatifinden üyesi vardı. 2002 AKP iktidarına kadar hep yönetim kurulu başkanı Giresun’dan olmuştur.

İlk kez 2002’den sonra ‘Giresunlu bir yönetim kurulu başkanı seçilmesin’ diye AKP’li yöneticilerin bazıları açıktan çalışmışlardır. O gün bugün dür, bu başkanlık bir daha da Giresun’a dönmemiştir. 2003 yılı itibarı ile de FİSKOBİRLİK çok büyük bir borç batağı ile ortada bırakılmıştır. Fındık piyasasının her zaman başaktörü olan bu kurum kenara atılınca işte bugün fındık fiyatı bir yabancı tekelin iki dudağı arasında kalmıştır.

Yıllardır sürdürülen FİSKOBİRLİK’i itibarsızlaştırma çabaları özellikle Giresun’da da üreticilerimizin FKB’ye fındık vermemesine, dolayısı ile ortakların seçme ve seçilme hakkını kaybetmesine neden olmuştur. Gün özeleştiri verme günüdür. Geç kaldık ama bugün yeniden FKB’ye sahip çıkma günüdür. Gün aklımızı başımıza alıp, mutlaka en az 50 kg fındık vererek, onurumuz, en büyük markamız FKB’yi Giresun’da tutma günüdür. Aksi takdirde daha pek çok gencimiz, Giresun’daki işsizlik ordusuna yığınla katılacaklardır” ifadelerini kullandı.

Atak Ajans
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


Yukarı Çık