GÖÇÜ TERSİNE DÖNDÜRMELİYİZ

1 yıl önce
GÖÇÜ TERSİNE DÖNDÜRMELİYİZ için yorumlar kapalı
GÖÇÜ TERSİNE DÖNDÜRMELİYİZ
Reklam

Yenikapı’da düzenlenen 11’nci Giresun Günleri’nde konuşan Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, istihdam ve göç nedeniyle Giresun’un her geçen gün küçüldüğünü belirterek, yerinde kalkınma ve bölgesel teşvikle göçün tersine dönebileceğini söyledi.

Aksu, Giresun’un çok güzel bir coğrafya ya sahip olduğunu, hemşerilerin bu güzellikleri bırakıp büyük kentlere gitmesinin mutlaka durdurulması gerektiğine dikkat çekerek, “Giresun 430 bin nüfusa sahip. Ancak dünya üzerinde 2 milyondan fazla hemşerimiz yaşıyor. İnsanlar doğduğu yerde geçim ve geleceğini elde edemezse büyük kentlere, başka ülkelere gitmek zorunda kalır. Giresun her geçen gün eriyor. Göçü durdurup, gidenlerin geri dönmesi için çalışma yapılmalı” dedi.

Bölgesel ve yerinde kalkınma projelerinin hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Aksu. “Bölgesel teşvik programı hazırlanarak, o bölgenin ürünleri, değerleri, potansiyeli teşvik edilmelidir. Giresun’da dünyanın en kaliteli fındığı üretiliyor, ancak tekstil teşvik kapsamında. Siz İstanbul’a yakın illerle Giresun’u aynı teşvik torbasına koyarsanız, yatırımcı büyük pazara en yakın bölgeye yatırımını yapar. İstanbul bu yükü taşıyamaz hale gelmiştir. İstanbul’a göç edenlerin büyük bir çoğunluğu bu zorluklardan dolayı buradadır. Hemşerilerle sürekli diyalog halindeyiz. Giresun özlemleri hiçbir zaman bitmiyor. Geriye dönüş için projeler yapılmalı” diye konuştu.


Powered by WPeMatico

Atak Ajans
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık