AVLUCA’DAN AMERİKA’YA YAŞAM HİKAYESİ

AVLUCA’DAN AMERİKA’YA YAŞAM HİKAYESİ
Reklam

ABD’de yaşamını sürdüren İlhami Arslan’ın yoklukta işadamlığına uzanan yaşan öyküsü, “Bir dilim Karpuz ile başlayan gurbet hikayesi…” başlığı ile yayınlandı.

Aslen Giresun’un Espiye ilçesine bağlı Avluca Köyünden olan ve Amerika Birleşik Devletlerinde yaşamını sürdüren İşadamı İlhami Arslan’ın yaşam hikâyesi belgesel ile anlatıldı.

“Bir dilim karpuz ile başlayan gurbet hikâyesi” ana başlığı ile Gazeteci ve Yapımcı Candemir Sarı ile Yazar H. İlhami Temel’in hazırladığı belgeselde tek odalı bir evde hayatını devam ettiren, üç kişilik Arslan ailesine dördüncü üye olarak katılan, çocukluğu çağdaşlarıyla kıyaslanmayacak kadar zor şartlarda geçerek yokluktan işadamlığına uzanan İlhami Arslan’ın yaşamı belgesel tadında yansıtıldı.

Belgeselde; Askerlik dönüşü çıkış yolu arayan ve çalıştığı geminin Teksas eyaletinin Houston kentine varmasından sonra ABD’de kalan İlhami Arslan burada çeşitli işlerde çalıştıktan sonra şehirlerarası nakliyat firmasında TIR şoförlüğü yaptığı esnada işleyişi öğrenmiş, bir gün işçi olarak yaptığı işi “İşveren olarak niye yapmamayım” diyerek, kendi işinin temellerini atmıştı.

ABD’deki sosyal hayatın içinde aynı zamanda önemli aktörlerden biri olan Arslan, milli kimliği ve oradaki Türk toplumunu ilgilendiren konularda aranan adam oluşu aktarıldı. New York Giresunlular Derneği başkan yardımcılığını da yürüten Arslan, Anadolu’nun mağduriyetlerle dolu coğrafyasından gelip ABD gibi bir ülkede, alaylı kimliği ile belirleyici aktör oluşu dikkate değer bulundu.

Espiye’nin Avluca köyünde başlayan trajik hikâye, yaşanan olanca acıya rağmen, bugün başarılı bir pozisyonla geleceğe rota çizmeyi sürdüren İlhami Arslan belgeselinin Yapım ve Yönetmenliğini Candemir Sarı, Kurgu ve Metin Yazarlığını H. İlhami Temel, Sanat Yönetmenliğini Ali Emre Sarı, Görsel Yönetmenliğini S. Cemre Sarı üstlendi. Giresunlu ünlü Bağlama Sanatçısı Mehmet Gökçe’nin hazırladığı müzikler eşliğinde, seslendirmesini Semina Şenyurt’un yaptığı belgeselin Montajını Gökhan Demiray gerçekleştirdi.

İlhami Arslan Belgeseli http://www.giresungazete.net/avlucadan-amerikaya-ilhami-arslan-belgeseli/  adresinden izlenebilir.

Atak Ajans
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


Yukarı Çık